Garbatka

Uroczyste spotkanie z Księdzem Biskupem Adamem Odzimkiem w Zespole Szkół Samorządowych oraz Publicznym Przedszkolu w Garbatce-Letnisko

7 stycznia 2016 roku był wyjątkowym dniem dla uczniów i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samorządowych oraz Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką” w Garbatce-Letnisko.   W tym dniu - w ramach wizytacji kanonicznej parafii - placówki te odwiedził ks. bp Adam Odzimek, któremu towarzyszyli ks.kan. Augustyn Rymarczyk oraz ks.kan. Bogdan Piwko. Ksiądz Biskup rozpoczął wizytację od  Zespołu Szkół Samorządowych. Jego Ekscelencję serdecznie przywitała dyrektor Agnieszka Babańca oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Ilona Sobczyk i Mateusz Styczyński. Następnie wyjątkowy Gość obejrzał jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką zespołu katechetycznego w składzie: s. Anna Bęben, pani Lidia Bartosiewicz oraz ks. Łukasz Bociek. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Rodakowski.

Ciepło i życzliwie przyjęła Księdza Biskupa młodzież szkolna, czego dowodem były prośby o wspólne zdjęcia, życzliwe uśmiechy, gromkie brawa i żal, że wizyta tak szybko dobiegła końca. Jego Ekscelencja życzył wszystkim zebranym, by „potrafili otworzyć swe serca i uwierzyć, aby Chrystus mógł w nich zamieszkać”.

Niezwykła atmosfera serdeczności panowała także podczas spotkania z gronem pedagogicznym. Przy filiżance herbaty, w atmosferze radości i wzajemnego szacunku był czas na wspomnienia i wymianę doświadczeń. Na pamiątkę wizyty Jego Ekscelencja otrzymał niezwykły upominek - wspólne zdjęcie z uczniami, gronem pedagogicznym oraz zaproszonymi gośćmi, który zaskoczył i wzruszył Księdza Biskupa.

W równie niezwykłej atmosferze przebiegło spotkanie w Przedszkolu Samorządowym „Pod Sosnową Szyszką”. Jego Ekscelencję przywitała dyrektor Maria Grygiel i zaprosiła do obejrzenia jasełek w wykonaniu dzieci, przygotowanych pod czujnym okiem s. Anny Bęben, wychowawczyń grup oraz pani Renaty Wałęki. Wyjątkowego Gościa wzruszył nie tylko talent aktorski najmłodszych, ale również szczerość, spontaniczność i otwartość dziecięcych serc. Ten czas upłynął w atmosferze kolęd w wykonaniu przedszkolaków, pięknie wyrecytowanych wierszy oraz radości z odkrywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Ksiądz Biskup zaskoczył wszystkich swoimi kompetencjami pedagogicznymi, szybko odnajdując wspólny język z dziećmi. Na pamiątkę spotkania Jego Ekscelencja otrzymał własnoręcznie wykonany upominek.

W spotkaniu z Biskupem w obydwu placówkach uczestniczyli również Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur,  Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Irena Piechocińska, Sekretarz Teresa Fryszkiewicz, Skarbnik Gminy Marianna Krześniak oraz przedstawiciele rodziców. Na zakończenie spotkań ks.bp. Adam udzielił błogosławieństwa na dalszą pracę pedagogiczną i wychowawczą.

Podsumowaniem tych wspólnie spędzonych chwil niech będą słowa ks. bp. Adama skierowane do grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samorządowych: Czuję się jak wśród przyjaciół i zawsze chętnie będę was odwiedzał, bo „Przyjaźń wymaga obecności”.

Raz, dwa, trzy…jasełka 2016

W niedzielę Chrztu Pańskiego oraz w pierwszą niedzielę okresu zwykłego dzieci i młodzież Zespołu Szkół Samorządowych przedstawiły w naszej świątyni jasełka. Efektami pracy młodych artystów oraz chóru szkolnego prowadzonego przez pana Dariusza Rodakowskiego mogliśmy cieszyć się trzykrotnie. Zarówno gimnazjaliści jak i uczniowie szkoły podstawowej wystąpili na wysokim poziomie.

Dziękujemy tym młodym ludziom za zaangażowanie się w te przedsięwzięcia oraz zespołowi katechetów – S. Annie Bęben, pani Lidii Bartosiewicz i ks. Łukaszowi – za przygotowanie przedstawienia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia!

Agapa "Grzech i jego wpływ na nasze życie". 29.01.2016

29 stycznia 2016 roku w naszym Kościele Parafialnym odbyła się Agapa o temacie przewodnim "Grzech i jego wpływ na nasze życie". Na spotkanie przybyła młodzież wraz ze swoimi rodzicami. Aby bardziej zagłębić się w tematykę wysłuchaliśmy konferencji księdza Łukasza na podstawie uzdrowienia paralityka. Mówiliśmy o tym, że grzech jest paraliżem i sprawia, że nie możemy zbliżać się do Boga. Ciężko jest nam podnieść się po popełnionym czynie. Boimy się, że Bóg za to co zrobiliśmy będzie chciał nas ukarać, ale przecież On jest źródłem miłości. W żaden sposób nie potępia nas, wręcz przeciwnie przychodzi do grzeszników w Spowiedzi Świętej i wyciąga do nich rękę, aby wyrwać ich z "bagna", do którego wpadli grzesząc. Dlatego też, aby odbudować naszą relację z Bogiem potrzebujemy sakramentu Spowiedzi Świętej.

Kolejnym ważnym momentem spotkania było błogosławieństwo rodzin. Gdy podchodziliśmy z rodzicami do Najświętszego Sakramentu za każdym razem stawiano nam pytanie : "Czy chcesz przyjąć Jezusa jako swojego jedynego Pana i Zbawiciela, nawet jeżeliby oznaczało to nieść krzyż?" Podczas błogosławieństwa mogliśmy przytulić Pana Jezusa do swojego serca i pobyć blisko Niego. W końcu przyszedł czas na Komunię Świętą. Każde przyjęcie Jezusa sprawia, że stajemy się gotowymi do głoszenia Jego słowa. Wspólnym śpiewem i modlitwą oddaliśmy cześć Bogu. Ta agapa daje nam dużo do myślenia: Dlaczego boimy się Spowiedzi Świętej? Czy chcemy, aby grzech oddalał nas od Boga? Czy jestem gotowy/a na przyjęcie Jezusa jako mojego jedynego Pana i Zbawiciela? Odpowiedź na te pytania pozostawiam Tobie drogi czytelniku.

Angelika Jezuita

III Warsztaty Muzyki Liturgicznej

W dniach 26-28 lutego br. w budynku po Gminnej Świetlicy w Garbatce-Letnisko odbyły się III Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób.Był to cenny czas dla każdego, kto chciał ulepszyć swój śpiew, otrzymać wskazówki i porady na temat wydobywania czystych dźwięków oraz lepiej poznać pracę śpiewaków i chórzystów.W trakcie warsztatów, uczestnicy pod okiem profesjonalisty - kompozytora i dyrygenta pana Piotra Pałki, mogli pogłębić swoją wiedzę o muzyce liturgicznej, rozszerzyć repertuar o nowe pieśni oraz nowe aranżacje tradycyjne. Bezcenną nauką w trudnej sztuce śpiewu, okazały się również ćwiczenia z zakresu emisji głosu. Warsztaty zakończyły się uroczystą Mszą Św. podczas której uczestnicy zaprezentowali zdobyte na warsztatach umiejętności.

Cieszy nas bardzo rosnąca z roku na rok frekwencja Warsztatów. Okazuje się bowiem, że w naszej Gminie jest wielu utalentowanych muzycznie ludzi. I oby tak dalej. Już dziś pragniemy zaprosić na IV Warsztaty Muzyki Liturgicznej w roku 2017. Do zobaczenia!

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia!

Duchowa Adopcja Współmałżonka


www.daw.parafiagarbatka.pl

Serdecznie zapraszamy Małżonków do włączenia się do dzieła Duchowej Adocji Współmałżonka.

Na czym polega Duchowa Adopcja Współmałżonka?

Aby duchowo zaadoptować swojego współmałżonka należy codziennie modlić się za niego dowolnie wybraną przez siebie modlitwą.

Jak długo trwa adopcja?

Współmałżonka adoptujemy do końca swojego życia, zgodnie z tym co ślubowaliśmy „i że cię nie opuszczę, aż do śmierci”.

Czy można zmienić raz wybraną modlitwę?

Można wybrać jeden rodzaj modlitwy i modlić się nią do końca życia. Każdy wybiera taką modlitwę jaką lubi najbardziej. Można również zmieniać ją nawet każdego dnia.

Czy można zrezygnować z adopcji?

Nie. Raz podjęta adopcja zobowiązuje do codziennej modlitwy.

WAŻNE!!!

Za osoby adoptowane i adoptujące modlą się kapłani, zakonnicy i siostry zakonne. Osoba, która adoptowała swojego współmałżonka zobowiązuje się RAZ W MIESIĄCU otaczać je modlitwą (dowolnie wybraną).  

Jak przesłać swoje zgłoszenie?

Zgłoszenia przesyłamy na odpowiedni adres e-mail:
żona, która chce duchowo adoptować męża - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mąż, który chce duchowo adoptować żonę - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przesyłamy TYLKO imię żony lub męża oraz datę rozpoczęcia duchowej adopcji. Ze względu na anonimowość akcji prosimy, by nie przesyłać nazwisk. Przesłane imiona wraz z datą zostaną umieszczone w bazie na stronie internetowej.  

WSKAZANIA DLA KAPŁANÓW, ZAKONNIKÓW I SIÓSTR ZAKONNYCH

Kapłani, zakonnicy i siostry zakonne, którzy chcą włączyć się do akcji zobowiązują się do comiesięcznej modlitwy za adoptujących i adoptowanych.

Kapłani i zakonnicy, którzy pragną otoczyć modlitwą małżonków przesyłają zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Siostry zakonne, które pragną otoczyć modlitwą małżonków przesyłają zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania?

Pytania wystarczy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i cierpliwie czekać na umieszczenie odpowiedzi w zakładce POMOC.

Więcej informacji na stronie  www.daw.parafiagarbatka.pl

Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci

Ojcze prowadź mnie! Prowadź mnie! Wola Twa niech dzieje się! Czy trzeba coś dodawać?

Droga Krzyżowa ulicami Garbatki

Niezmiernie cieszymy się z coraz liczniejszej obecności na wieczornej drodze krzyżowej w Niedzielę Palmową. Szczególne uznania i podziękowania kierujemy do młodzieży, która swoim występem wprowadziła nas w czas modlitwy oraz tym, którzy w różnorodny sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Niech obecność, modlitwa i zaangażowanie całej wspólnoty parafialnej zaowocuje w naszym życiu w wierze.

 

Życzenia

Kochani!

Z okazji zbliżających się najważniejszych dni naszej wiary w Jezusa Chrystusa, życzymy  Wam, aby Zmartwychwstały Pan rozpromienił  i uleczył swą obecnością wszelkie mroki grzechu i samotności. Niech silna, osobista i wspólnotowa wiara we wszechmoc Miłosiernego Boga, pozwala Jemu dokonywać w nas i przez nas cudów MIŁOŚCI.
Miłości,  która usuwa lęk i daje nadzieję.

Niech te Święta Wielkanocne spędzone w gronie najbliższych, pomogą nam wszystkim jeszcze bardziej przylgnąć do Chrystusa i Jego Kościoła.

Wasi Pasterze

Wielki Czwartek. Pamiątka ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa

W liście do kapłanów św. Jan Paweł II napisał:

(…)W Liturgii Wielkiego Czwartku łączymy się w sposób szczególny z Chrystusem, który jest odwiecznym i nieustającym Źródłem naszego kapłaństwa w Kościele. Równocześnie tenże sam Chrystus, w czasie Ostatniej Wieczerzy, tę swoją własną Ofiarę pozostawia Kościołowi jako Eucharystię.(…) (…)Kiedy mówi do Apostołów: "to czyńcie na moją pamiątkę!", ustanawia w Kościele szafarzy tego Sakramentu, (…) i szafarzom tym poleca działać - mocą sakramentalnego kapłaństwa - w swoim zastępstwie.(…)

Drodzy Kapłani

Wstępując na drogę kapłaństwa złożyliście Bogu największą ofiarę – ofiarę własnego życia. Wasze „Chcę z Bożą pomocą” było ufnym przypieczętowaniem tego wyboru, pokornym przyjęciem szczególnego rodzaju służby Chrystusowi w drugim człowieku.

Dlatego dziś pragniemy z serca podziękować Wam za ofiarną pracę. Za to, że nie liczycie godzin oddanych Jezusowi w Jego służbie. Dziękujemy za codzienne głoszenie Słowa Bożego, sakramentalne sprowadzanie Boga na ziemię, oczyszczanie i uwalnianie z grzechów ludzkich serc, wspieranie nas - rodziców - w procesie wychowania dzieci i młodzieży do dojrzałości chrześcijańskiej. Serdeczne Bóg zapłać za posługę chorym i cierpiącym. Za to, że każdego dnia dostrzegamy w Was - Kapłanach - odbicie Miłosiernego Ojca.

Życzymy, aby Chrystus, który Was wybrał  i powołał, obdarzał łaskami potrzebnymi do podejmowania codziennych zadań: siłami fizycznymi i duchowymi, światłem i mocą Swego Ducha.

Życzymy wielu wspierających Was serc, umysłów i rąk.  Życzliwości tych, którym posługujecie. Codziennej, cichej modlitwy pokornych. Nieustającej radości Wielkanocnego Poranka i pewności, że wszystko możecie w Tym, który Was umacnia.

Parafianie