Garbatka

Gietrzwałd – Stoczek Warmiński – Święta Lipka

W dniach 14-15 października 2021 r. grupa parafian uczestniczyła w niezwykłej pielgrzymce. Gietrzwałd – Stoczek Warmiński – Święta Lipka to trzy miejscowości o niezwykle maryjnym charakterze.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Gietrzwałd leżący  w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na skraju południowej Warmii, otoczony niewielkimi wzgórkami nad rzeką Giłwą, prawym dopływem Pasłęki. Podczas pobytu poznaliśmy zarówno rys historyczny tego miejsca, jak również okoliczności jedynych uznanych w Polsce objawień Maryi. Podczas Eucharystii sprawowanej przez ks. Romana powierzyliśmy Bogu przez ręce Maryi wszystkie intencje, które nosimy w sercu. Odwiedziliśmy charakterystyczne dla Gietrzwałdu miejsca – źródełko pobłogosławione przez Maryję, szlak różańcowy oraz drogę krzyżową. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim odśpiewanym w miejscu objawień.

„Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta." Na pytanie czego żądasz Matko Boża? padła odpowiedź: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !"

Stoczek Warmiński – miejsce kultu maryjnego już od epoki średniowiecza oraz przetrzymywania przez władze komunistyczne Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyńskiego (12.10.1953-6.10.1954). Sanktuarium Królowej Pokoju w Stoczku zachwyciło swym pięknem oraz ponad 300 - letnią historią. Niezwykle barwnie opowiadana przez ks. Krzysztofa historia kultu maryjnego, miejscowości oraz życia więzionego bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego zapadła w pamięci uczestników pielgrzymki i zaowocowała pragnieniem poznania pozostawionej przez Prymasa literatury. Poznaliśmy skromne warunki lokalowe, w których przebywał Błogosławiony, a przede wszystkim heroizm cnót (między innymi miłość nieprzyjaciół). Na uwagę zasługuje również niezwykle piękny klasztorny ogród.

Święta Lipka -  to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków.

Bazylika znajduje się pod opieką księży jezuitów, do codzienności których należy m.in. oprowadzanie grup pielgrzymów i dzielenie się wiedzą na temat tego cudownego miejsca. „Ołtarz główny, ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa - to wszystko stanowi, że Święta Lipka jest "Perłą Baroku"- obiektem niezwykłej wartości zabytkowej, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.”

Czym oprócz bogatego wnętrza zachwyca Bazylika? Niezwykłymi organami, a przede wszystkim koncertami organowymi, których mogliśmy wysłuchać.

Bardzo cennym czasem był także ten, który spędziliśmy podróżując. Mogliśmy bliżej poznać naszego organizatora pielgrzymki i opiekuna – ks. Romana, jako niezwykle ciepłego, wesołego i życzliwego.  Towarzyszył nam również brat Adrian, który okazał się niestrudzony w śpiewie pieśni maryjnych (i nie tylko maryjnych:).

Dziękujemy serdecznie za zorganizowanie pielgrzymki i z niecierpliwością czekamy na kolejną.