Garbatka

"Mandylion" czyli OBRAZ NIE RĘKĄ LUDZKĄ UCZYNIONY

W dniach 3 - 13 lipca odbyły się plenerowe warsztaty ikonopisania: Oblicza Chrystusa "Mandylion". Zajęcia zgłębiania techniki malowania połączonej z modlitwą miały miejsce w ośrodku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko przy ul. H. Lewandowicz 4, gdzie w przeddzień zakończenia mogliśmy podziwiać powstałe dzieła. Mimo, że uczestnicy w znacznej mierze dopiero rozpoczynali swoją przygodę pisania ikon, końcowy efekt ich pracy był dla wszystkich wysoce zaskakujący. Zapewne dlatego, że ikona to nie tylko człowiek i jego talent malarski, ale to rodzaj modlitwy, w której zapraszamy Boga, by to On przejął inicjatywę w tworzeniu obrazu. "Jezus daje swoje oblicze świętej Weronice, która trzyma w ręku czyste płótno, człowiek tutaj otrzymuje w darze to, co Bóg sam daje" - mówił o. Jacek podczas wernisażu w sobotę. Ikona jest więc darem dla otwartych i oczekujących rąk spragnionego Oblicza Boga człowieka. W ubiegłą niedzielę wszystkie Ikony zostały pobłogosławione w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 przez o. Jacka Wróbla SJ, który był organizatorem i głównym prowadzącym turnusu, łączącego ludzi dosłownie z całej Polski.

Zainteresowanych ikonografią odsyłamy na stronę internetową: http://www.drogaikony.org.pl