


9 października 2023 roku w Publicznej szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi obchodzono Dzień Patrona. Społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej Mszy świętej, którą sprawował ks.kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii. Homilia przybliżyła zebranym postać patronki szkoły – Królową Jadwigę. W kościelnych ławkach zasiadła przedstawicielka szkoły Karolina Sekuła – uczennica klasy VIIb, która w tym roku pełni funkcję królowej szkoły. Królowej towarzyszył orszak – rycerze oraz dworki.



Po Mszy świętej w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia, podczas której najmłodsi uczniowie szkoły zostali włączeni w społeczność szkolną.



4 września uroczystą Mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny. Podczas Eucharystii modliliśmy się o potrzebne łaski dla uczniów, rodziców i nauczycieli, dyrekcji. Otrzymaliśmy również specjalne błogosławieństwo.


W Mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe miejscowych szkół: Publicznej szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko oraz Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego.
Najmłodsi uczniowie mogli poświęcić plecaki i przybory szkolne. Mszy przewodniczył ks.kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii.


3 września 2023 roku – wieczorem – adorowaliśmy Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Dziękowaliśmy za wakacyjny czas i prosiliśmy o potrzebne łaski na nowy rok szkolny. Złożyliśmy również kartki z imionami oddając Bogu nasze radości i troski.

Adorację poprowadził ks. Roman Zając wraz z młodzieżą.
W dniach 1-3 września 2023 roku odbyły się X Warsztaty Muzyki Liturgicznej poprowadzone przez dyrygentów i kompozytorów: panią Agnieszkę Kowalik i pana Piotra Pałkę. Warsztaty uroczyście rozpoczęli Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz oraz ks. kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii.


W tych kilkudziesięcioosobowa grupa wokalistów oraz instrumentalistów intensywnie pracowała nad przygotowanym repertuarem, by podczas uroczystej Mszy dożynkowej mogły wybrzmieć utwory: „Gdzie miłość wzajemna i dobroć”, „Kto spożywa Twoje Ciało”, „Uwielbiamy, wysławiamy Twoje Miłosierdzie”, „Modlitwa Małej Arabki”, „Duchu radości”, „Miłość ponad wszystko”...



Podczas Eucharystii wręczone zostały naczynia liturgiczne, które przekazała Wójt Gminy pani Teresa Fryszkiewicz. Wieniec dożynkowy, chleb, którym dzielili się wierni, życzenia „By nigdy nie zabrakło chleba” skupiają nas i prowadzą do źródła życia – Eucharystii.



Po zakończonych uroczystościach na uczestników warsztatów czekała jeszcze jedna niespodzianka – jubileuszowy tort.


Fot. (podczas Mszy świętej dożynkowej – p. Ryszard Mazur)

28 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy imieniny oraz urodziny ks. Augustyna Rymarczyka – proboszcza naszej parafii. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza święta, którą sprawowali: ks. kan – Augustyn Rymarczyk – Solenizant i Jubilat, ks. Roman Zając – wikariusz naszej parafii, ks. prałat Robert Gołębiowski, ks. Maciej Będziński oraz ks. Łukasz Bociek.

Podczas Eucharystii oddaliśmy Bogu wszelkie radości i troski naszego Solenizanta i Jubilata oraz prosiliśmy o potrzebne łaski.




Życzenia złożyły dzieci, młodzież, przedstawiciele wspólnot parafialnych.
Solenizantowi i Jubilatowi życzymy obfitości łask, opieki Maryi - Matki Kapłanów oraz wielu życzliwych serc, w których nieustannie trwająca modlitwa otwierać będzie nad Księdzem niebo.

Dzień imienin to okazja, by wyrazić wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie. 9 sierpnia 2023 roku przeżywaliśmy te radosne chwile z ks. Romanem – wikariuszem naszej parafii.


Podczas Mszy świętej oddawaliśmy Bogu życie ks. Romana oraz dziękowaliśmy za Jego posługę. Parafianie w życzeniach wyrazili wdzięczność za życzliwość, pielgrzymki, rozmowy, spotkania….

Podziękowania skierowane zostały również w kierunku Rodziców ks. Romana, którzy wybrali św. Romana – żołnierza i męczennika, za patrona dla swojego syna podczas sakramentu chrztu świętego.







Szczerość serc, prostota słów i wzruszenie Solenizanta…. niech zapadną głęboko w duszy parafian i zaowocują jeszcze głębszą modlitwą w Jego intencji.
W dniach 3-10 lipca 2023 roku grupa pielgrzymów pod opieką duchową ks Romana Zająca uczestniczyła w pielgrzymce do Medjugorie. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza święta.
Niespodzianką dla podróżujących był pobyt w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Pielgrzymi zwiedzili miejsce kultu Świętego, przyjęli błogosławieństwo relikwiami, odprawili drogę krzyżową i pogłębili swoją wiedzę o życiu oraz męczeństwie św. Andrzeja.


Po długiej podróży pielgrzymi dotarli do Medjugorie, miejsca objawień Maryi – Królowej Pokoju.

W Medjugorie zwiedzili trzy główne miejsca kultu:
- Górę Objawień - tak się dzisiaj nazywa wzniesienie Podbrdo we wsi Bijakovici, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec. W dzień i w nocy można tutaj spotkać grupy pielgrzymów, które wspinają się do miejsca pierwszego objawienia zaznaczonego pagórkiem z kamieni, na którym stoi krzyż. Na szlaku różańcowym są ustawione płaskorzeźby przedstawiające Radosne i Bolesne Tajemnice Różańca dzieło prof. Carmela Puzzolo z Florencji.


- Kriżevac - góra nad Medziugorjem. Na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medziugorja wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu. Pojedynczy wierni i całe grupy w tym miejscu dają wyraz swojej pobożności idąc od stacji do stacji Drogi Krzyżowej. Na początku były one oznaczone drewnianymi krzyżami, w 1988 roku postawiono przy tych krzyżach płaskorzeźby z brązu stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Carmela Puzzolo. Kriżevac stał się miejscem rozważania Męki Chrystusowej i Kalwarią medziugorskiego sanktuarium.


- Kościół parafialny i przestrzeń wokół niego jako miejsce życia sakramentalnego i Eucharystii. Stary kościół parafialny, wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, zniszczyło trzęsienie ziemi. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów. W 1991 roku został wybudowany ołtarz za kościołem, przeznaczony do odprawiania nabożeństw na wolnym powietrzu, a także 20 konfesjonałów. Wzniesiono też kaplicę z przeznaczeniem na Adorację Eucharystyczną i miejscem na wykłady i rozmowy. Postawiono dwa namioty, w których odbywają się różne spotkania. Wciąż jest odczuwana potrzeba budowy nowych pomieszczeń sakralnych.
Pielgrzymi uczestniczyli w codziennej Eucharystii, mogli również wziąć udział w różańcu lub adoracji Najświętszego Sakramentu gromadząc się wokół ołtarza polowego.


Wodospady Kravica zachwyciły egzotyką.

Makarska Riviera to miejsce, w którym pielgrzymi spędzili czas opalając się, pływając i degustując miejscowe specjały.

Wypoczynek poprzedziła Eucharystia w Chorwackim Lourdes, po której małżeństwa odnowiły przysięgę małżeńską.

Mostar – miasto w Bośni i Hercegowinie zachwyciło niesamowitymi widokami, architekturą, potrawami i orientalnymi pamiątkami.





A w Sanktuarium w Tihalinie czekała jedna z najpiękniejszych figur Maryi. W tym Sanktuarium pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii.

Pielgrzymi uczestniczyli również w poruszającym spotkaniu z małżeństwem pochodzącym z Kanady – Nancy i Patrykiem, którzy podjęli drogę życia zgodną z objawieniami Królowej Pokoju. Małżeństwo wybudowało również zameczek poświęcony Królowej Pokoju i przeznaczony jako dom modlitwy dla kapłanów i sióstr zakonnych.


Nie jest możliwe, by w kilku zdaniach opowiedzieć o tej niezwykłej pielgrzymce i tym niezwykłym miejscu. Niech więc te „parę słów” stanie się zachętą do odbycia takiej duchowej podróży.

2 lipca 2023 roku obchodziliśmy odpust parafialny czyli coroczną uroczystość związaną ze świętem patronalnym. Uroczystą Mszę świętą celebrował ks. kan. Krzysztof Rusiecki – proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła w Sandomierzu, krajowy duszpasterz rzemieślników, który 42 lata temu jako alumn pełnił posługę w naszej parafii.

Dzisiejszy dzień był poświęcony Maryi i zgłębianiu tajemnicy spotkania dwóch świętych kobiet: Maryi i Elżbiety. Homilia dotykała tematyki rodzin, dzieci i ich wychowaniu, a przede wszystkim tajemnicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.


W tym dniu można również uzyskać odpust zupełny. Dziękujemy ks. Krzysztofowi za głoszone słowo i wspólną modlitwę.

