
23 czerwca zakończyliśmy rok szkolny i katechetyczny 2022/2023. Uroczysta Msza święta, w której uczestniczyli nauczyciele, rodzice oraz uczniowie miejscowych szkół (w tym poczty sztandarowe), była oddaniem Bogu całorocznej pracy i jej owoców, a także modlitwą błagalną o bezpieczne wakacje. Mszę świętą odprawiał ks. kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii.


Posiadanie hobby jest doskonałym sposobem na rozwijanie swoich zainteresowań, a także nabywania nowych umiejętności. Należy podkreślić, że nigdy nie jest za późno na to, by spróbować nowych rzeczy w swoim życiu.
Warsztaty w Garbatce Letnisku polecamy zarówno osobom, aktywnym zawodowo, uczniom szkół ponadpodstawowych, ale także seniorom. Tak naprawdę wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Twórcze zajęcia to sposób na nieszablonowe spędzenie wolnego czasu w pięknym miejscu i prawdziwy relaks. Zajęcia manualne to również okazja do poznania nowych ludzi, odkrycia nieoczywistych pasji.
Nie masz pewności czy te zajęcia artystyczne są czymś dla Ciebie?
Daj sobie i nam szansę i weź w nich udział !
Nabór na kursy - maj – czerwiec 2023.
Znajdziecie Państwo informacje dotyczącą szczegółów warsztatów- (program , koszty, możliwość zakwaterowania i wyżywienia)
Dwa miesiące przed rozpoczęciem kursu zapisy na warsztaty. Ilość miejsc ograniczona.
Osoba do kontaktu Ola Chmurska tel. 663 623 178 – C. K. Z
od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
link do kursu pisania ikon
http://www.drogaikony.org.pl/p/propozycje.html#z33


W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).


Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.

5 czerwca 2023 roku ks. kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii – obchodził 47. rocznicę święceń kapłańskich. Podczas uroczystej Mszy św. parafianie dziękowali Bogu za dar kapłaństwa Księdza Proboszcza oraz Jego posługę. Ks. Roman podczas homilii podkreślił, że jego kapłańskie życie dopiero się rozpoczyna, a kapłaństwo ks. proboszcza to wiele lat doświadczeń. Ks. Proboszcz z zadumą mówił o tym, że nadszedł czas, by spojrzeć wstecz na te lata posługi i przyjrzeć się owocom.


Przedstawiciele grup parafialnych oraz dzieci pierwszokomunijne złożyli najserdeczniejsze życzenia i nie zapomnieli o skromnych upominkach!

Św. Jan Paweł II powiedział:
"Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne….
Tylko dziś jest twoje"
My - Parafianie - oddajemy Bogu w modlitwie każde "dziś" ks. proboszcza, by przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny - Matki Kapłanów - wszystkie chwile kapłańskiego życia trafiły prosto w dłonie Boga Ojca.


W dniu 30 maja 2023 roku wraz z dziećmi komunijnymi odbyliśmy pielgrzymkę do najstarszego sanktuarium w Polsce tj. Sanktuarium Krzyża Świętego. Na górę Łysicę, na której znajduje się sanktuarium weszliśmy drogą królewską od strony Nowej Słupi. Po dojściu do sanktuarium pani przewodnik przedstawiła nam bogatą historię klasztoru i zakonników, którzy przybyli w początkach chrześcijaństwa na ziemie Polskie oraz historię przybycia relikwii drzewa krzyża św. Później sprawowaliśmy Mszę św. w intencji dzieci i ich rodzin oraz całej parafii.

W dniu 4 maja 2023 odbyliśmy pielgrzymkę do Jabłecznej – zwiedziliśmy Monaster św. Onufrego, wysłuchaliśmy historii powstania monasteru, brat przewodnik opowiedział nam o obrzędach liturgicznych w Cerkwi, życiu zakonnym i pracy duszpasterskiej.

Następnym przystankiem naszego wędrowania było sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności. U tronu Matki sprawowaliśmy Mszę św. i wysłuchaliśmy historii powstania i przybycia obrazu Matki Bożej do Kodnia. Zwiedziliśmy cały teren sanktuarium i wysłuchaliśmy historii związanej z rodem Sapiehów.

Ostatnim punktem pielgrzymki był Kościół Unitów w Kostomłotach, w którym ks. proboszcz przedstawił nam historię jego utworzenia oraz czasy prześladowania za odłączenie się od Cerkwi Rosyjskiej. Ksiądz proboszcz oprowadził nas po terenie przykościelnym.
Maj jest miesiącem, w którym wielu kapłanów obchodzi rocznicę święceń. 25 maja 2023 roku podczas Eucharystii modliliśmy się w intencji: ks. Roman Zając (w czwartą rocznicę święceń). Modlitwą otoczyliśmy również: ks. Patryka Golczyński, ks. Damiana Janiszewski, ks. Kamila Borkowskiego. W Mszy świętej uczestniczyły dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej, grupy i wspólnoty parafialne (schola, domowy kościół, ministranci, lektorzy, Ruch Rodzin Nazaretańskich). Ks. Roman dziękował wszystkim zgromadzonym za pamięć i modlitwę, a od reprezentantów przyjął szczere życzenia. Oczywiście nie zabrakło cukierków, którymi poczęstowali się parafianie.
Kapłanom życzymy wierności Bogu, opieki Maryi i wytrwałości w posłudze kapłańskiej.