Garbatka

Pielgrzymka Licheń-Toruń-Włocławek

W dniach 29-30 kwietnia br. odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jan Pawła II w Toruniu oraz do miejsca upamiętniającego wyłowienie ciała bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Wisły we Włocławku.

Przed cudownym obrazem modliliśmy się w intencji naszej parafii – zawierzając rodziny, dzieci i młodzież. Przewodnik zapoznał nas z historią sanktuarium, z pasją opowiadał o wydarzeniach związanych z tym miejscem. Początki sanktuarium sięgają połowy XIX wieku i są związane z objawieniami Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Nadzwyczajne wydarzenia miały miejsce w 1850 roku w Lesie Grąblińskim przy obrazie Matki Bożej umieszczonym na sośnie. W czasie objawień Maryja wzywała do modlitwy, pokuty i przemiany życia oraz poleciła zbierać jałmużny na Msze św. przebłagalne i przenieść obraz w godniejsze miejsce. Ostrzegała też przed zbliżającą się epidemią cholery, która w roku 1852 nawiedziła Wielkopolskę. Dramatyczne wydarzenia przypomniały miejscowej ludności o przepowiadaniu pasterza Mikołaja.

Nawiedziliśmy kaplicę pw. Krzyża Św. gdzie znajduje się krzyż z dziurami po pociskach.  Historia krzyża związana jest z II wojną światową i przebywającą w Licheniu grupą młodzieży z organizacji Hitlerjugend, dla której hitlerowcy urządzili na terenie sanktuarium szkołę. Wychowawczyni Berta Bauer na dowód, że Boga nie ma strzelała do krzyża, po kilku dniach zginęła od postrzału. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był kościół św. Doroty, pierwszy kościół parafialny. Wieczorem pojechaliśmy do pobliskiego Lasu Grąblińskiego, gdzie przeszliśmy drogą krzyżową, odwiedzając miejsca związane z objawieniami Matki Bożej.

W drugi dzień pielgrzymowania  odwiedziliśmy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jan Pawła II w Toruniu. Pobyt w sanktuarium rozpoczęliśmy od wspólnej Eucharystii, po modlitwie z historią sanktuarium zapoznał nas kustosz o. Andrzej Laskosz. Sanktuarium zostało wzniesione z inicjatywy dyrektora Radia Maryja: ojca doktora Tadeusza Rydzyka. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II.

Ostatnim miejscem naszego pielgrzymowania była tama we Włocławku z której do Wisły był wrzucony bł. ks. Jerzy Popiełuszko po męczeńskiej śmierci. Znajduje się tam tablica wykonana z grubego szkła przy której cały czas leżą kwiaty i znicze. Nieopodal usytuowany jest wysoki krzyż upamiętniający miejsce wyłowienia ciała ks. Jerzego.