Garbatka

Pielgrzymka do Medjugorie

W dniach 3-10 lipca 2023 roku grupa pielgrzymów pod opieką duchową ks Romana Zająca uczestniczyła w pielgrzymce do Medjugorie. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza święta.

Niespodzianką dla podróżujących był pobyt w Sanktuarium  św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Pielgrzymi zwiedzili miejsce kultu Świętego, przyjęli błogosławieństwo relikwiami, odprawili drogę krzyżową i pogłębili swoją wiedzę o życiu oraz męczeństwie św. Andrzeja.

Po długiej podróży pielgrzymi dotarli do Medjugorie, miejsca objawień Maryi – Królowej Pokoju.

W Medjugorie zwiedzili trzy główne miejsca kultu:

- Górę Objawień - tak się dzisiaj nazywa wzniesienie Podbrdo we wsi Bijakovici, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec. W dzień i w nocy można tutaj spotkać grupy pielgrzymów, które wspinają się do miejsca pierwszego objawienia zaznaczonego pagórkiem z kamieni, na którym stoi krzyż. Na szlaku różańcowym są ustawione płaskorzeźby przedstawiające Radosne i Bolesne Tajemnice Różańca dzieło prof. Carmela Puzzolo z Florencji.

- Kriżevac - góra nad Medziugorjem. Na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medziugorja wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu. Pojedynczy wierni i całe grupy w tym miejscu dają wyraz swojej pobożności idąc od stacji do stacji Drogi Krzyżowej. Na początku były one oznaczone drewnianymi krzyżami, w 1988 roku postawiono przy tych krzyżach płaskorzeźby z brązu stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Carmela Puzzolo. Kriżevac stał się miejscem rozważania Męki Chrystusowej i Kalwarią medziugorskiego sanktuarium.

- Kościół parafialny i przestrzeń wokół niego jako miejsce życia sakramentalnego i Eucharystii. Stary kościół parafialny, wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, zniszczyło trzęsienie ziemi. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów. W 1991 roku został wybudowany ołtarz za kościołem, przeznaczony do odprawiania nabożeństw na wolnym powietrzu, a także 20 konfesjonałów. Wzniesiono też kaplicę z przeznaczeniem na Adorację Eucharystyczną i miejscem na wykłady i rozmowy. Postawiono dwa namioty, w których odbywają się różne spotkania. Wciąż jest odczuwana potrzeba budowy nowych pomieszczeń sakralnych.

Pielgrzymi uczestniczyli w codziennej Eucharystii, mogli również wziąć udział w różańcu lub adoracji Najświętszego Sakramentu gromadząc się wokół ołtarza polowego.

Wodospady Kravica zachwyciły egzotyką.

Makarska Riviera to miejsce,  w którym pielgrzymi spędzili czas opalając się, pływając i degustując miejscowe specjały.

Wypoczynek poprzedziła Eucharystia w Chorwackim Lourdes, po której małżeństwa odnowiły przysięgę małżeńską.

Mostar – miasto w Bośni i Hercegowinie zachwyciło niesamowitymi widokami, architekturą, potrawami i orientalnymi pamiątkami.

A w Sanktuarium w Tihalinie czekała jedna z najpiękniejszych figur Maryi. W tym Sanktuarium pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii.

Pielgrzymi uczestniczyli również w poruszającym spotkaniu z małżeństwem pochodzącym z Kanady – Nancy i Patrykiem, którzy podjęli drogę życia zgodną z objawieniami Królowej Pokoju. Małżeństwo wybudowało również zameczek poświęcony Królowej Pokoju i przeznaczony jako dom modlitwy dla kapłanów i sióstr zakonnych.

Nie jest możliwe, by w kilku zdaniach opowiedzieć o tej niezwykłej pielgrzymce i tym niezwykłym miejscu. Niech więc te „parę słów” stanie się zachętą do odbycia takiej duchowej podróży.