Garbatka

Na kolanach w intencji młodzieży

Z okazji rozpoczynającego się w Watykanie synodu w radomskiej katedrze księża i siostry zakonne modlili się z młodzieżą i za młodzież.

Actio (działanie) winno poprzedzać contemplatio(modlitewne uwielbienie i prośba). Tę zasadę przypomniał ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, na rozpoczęcie modlitwy księży i sióstr zakonnych w intencji XV Synodu Biskupów, poświęconego młodzieży, który rozpoczął obrady w Watykanie i potrwa miesiąc.

W radomskiej katedrze zgromadziło się ok. 250 księży i sióstr zakonnych z całej diecezji, by modlić się za synod i za młodzież. - „Jeśli kochacie Chrystusa, kochajcie Kościół”. To słowa św. Jana Pawła II do młodych - przypomniał bp Henryk Tomasik.

 

Jest to niełatwy apel i zadanie w sytuacji, gdy - jak mówił papież Franciszek na rozpoczęcie synodu - spada wśród młodych zaufanie do Kościoła. Lekarstwem jest tu siła modlitwy, która odmienia, oczyszcza i daje nadzieję.

Podczas modlitewnego spotkania w radomskiej katedrze świadectwo spotkań z duchownymi dali Otylia i Jakub Sałkowie. - Jesteśmy małżeństwem od pół roku. Na naszym ślubie było wielu księży, bo wzrastaliśmy w Kościele, a przede wszystkim w Ruchu Światło-Życie. Znamy wielu księży i bilans tych znajomości jest na plus. Mimo pewnych doświadczeń przykrych, dominują te dobre. Mamy wielu księży przyjaciół i o to chodzi. Nie chodzi o kumpli, ale właśnie o przyjaciół - mówili małżonkowie.

Centralnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Medytację poprowadził ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi na radomskim os. Akademickim, doświadczony duszpasterz młodzieży. - Panie Jezu, daj nam siłę i umiejętność, byśmy byli podobni do Ciebie. Byśmy potrafili patrzeć na młodych z miłością: wtedy, gdy wydaje się, że ani Ciebie, ani nas nie potrzebują; wtedy, gdy żyją w swoim wirtualnym świecie; wtedy, gdy nie rozumiemy ich języka i sposobu życia. Panie Jezu, spraw, byśmy potrafili patrzeć na młodych tak jak Ty, z miłością. By w naszym spojrzeniu dostrzegli, że są ważni, by nasze spojrzenie było dla nich źródłem wiary. Spraw, byśmy potrafili patrzeć z miłością: wtedy, gdy przychodzą niepewni, poranieni, przez nikogo niekochani; wtedy, gdy odkrywamy ich samotność, niepewność, izolację; wtedy, gdy przytłaczają ich kompleksy, niepewność; wtedy, gdy nie wierzą, że prawdziwa miłość jest możliwa - prowadził modlitwę ks. Adamczyk.

Oprawę muzyczną spotkania przygotował zespół księży Jak Najbardziej. Nabożeństwo w katedrze to początek. Od 4 do 27 października modlitwa w intencji młodzieży i synodu, według wyznaczonego kalendarza, będzie trwała w parafiach. Na koniec, 27 października, młodzież diecezji radomskiej, a szczególnie kandydaci do sakramentu bierzmowania, spotka się w 20 centrach duszpasterstwa młodzieży rozsianych po całej diecezji.

Ks. Zbigniew Niemirski

Źródło:
https://radioplus.com.pl/diecezja-radomska/modlitwa-za-mlodych-i-synod-33191">
https://radioplus.com.pl/diecezja-radomska/modlitwa-za-mlodych-i-synod-33191"
https://radom.gosc.pl/gal/spis/5066232.Modlitwa-za-Synod-i-mlodziez-w-Radomiu"
https://radom.gosc.pl/doc/5066301.Na-kolanach-w-intencji-mlodziezy"